Şarj cihazları güvensiz çıktı

Şarj cihazları güvensiz çıktı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, bu yıl 45 bin ürünün denetlendiğini ve güvensizlik kararı verilen 178 ürünün toplatıldığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların can, mal ve çevre güvenliğini tehdit eden ürünleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Mustafa Varank, bu yıl 45 bin ürünün denetlendiğini ve güvensizlik kararı verilen 178 ürünün toplatıldığını açıkladı. En çok toplatılan ürünler arasında ise şarj cihazları ile saç kurutma makineleri yer aldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, “Piyasa gözetimi ve denetimi (PGD) faaliyeti; ürünün piyasaya arzı veya dağıtımı aşamasında veya ürün piyasada iken ilgili teknik düzenlemeye uygun olarak üretilip üretilmediğinin, güvenli olup olmadığının denetlenmesidir. Bu kapsamda Bakanlığımız, sorumluluğunda bulunan ürün gruplarına yönelik olarak, 81 ilde 800'den fazla denetçiyle PGD faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.” dedi.

Görev ve sorumluluk alanımızdaki PGD faaliyetlerinin,  elektrikli ekipmanlar, taşınabilir basınçlı ekipmanlar, makineler, asansör, enerji verimliliği, otomotiv, gaz yakan cihazlar, piller ve aküler gibi ürün gruplarını içerdiğini belirten bakan Varank, bu gruplar içinde bin 500'den fazla ürünün söz konusu olduğuna dikkat çekti.

178 ürün güvensiz çıktı

2018 yılı boyunca yapılan denetimlerde şimdiye kadar toplam 45 bin 102 ürünün denetlendiğini açıklayan Bakan Mustafa Varank,  bu ürünler içerisinde teknik mevzuata uygun olmayanların tespit edildiğini kaydetti.

Bakan Varank, uygunsuz çıkan ürünler için idari para cezası uygulandığını ve 178 ürün hakkında güvensizlik kararı verilerek, bunların piyasadan toplatıldığını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank,  en çok toplatılan ürünlerin; şarj cihazları, kablo, ani su ısıtıcı, saç kurutma makinesi ve elektrikli ocak gibi ürünler olduğunu belirtti. (İLKHA)