Sudan'da ülke çapında genel grev hazırlıkları yapılıyor

Sudan'da ülke çapında genel grev hazırlıkları yapılıyor

Sudan’ın muhalif siyasi grupları, dün gerçekleştirilen başarılı protestoların ardından, ülke çapındaki protestoların genel greve doğru gidebileceğini bildirdi.

Sudan’da muhalif gruplar dün Hartum’un kuzeyindeki, Darfur, Nyala, Geneina ile Medani, Port Sudan ve Atbara gibi çeşitli kentlerde protesto gösterileri düzenledi. Son protesto gösterilerindeki yüksek ölçüde katılım ve rejim değişikliği isteğinin yaygınlaşması, muhalefette kitlesel sivil itaatsizlik aşamasına geçmenin zamanı geldiği kanısını oluşturdu.

Protestoların sona ermesinin ardından dün akşam yayınlanan ortak bir bildiride, muhalefet partileri ve uzmanlar barışçıl gösterilerin rejimin baskıcı tepkisiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Bildiride, “Bu rejim politik ve ekonomik yönetim kabiliyetini yitirdi. Barışçıl bir devrimin sırının başarılı olması ve devamlılık arz etmesinde yattığına inanan devrimcilerden dolayı barışçıl yürüyüşleri ve gösterileri göz yaşartıcı gaz kullanması ve insanları gözaltına almasına rağmen bir şiddet gösterisine döndüremedi.” açıklamasında bulunuldu. Muhalif gruplar, bir sonraki adımın genel greve gitmek olduğunu açıkladı. (Ajanslar)