Musevi: Zekzaki’nin tedavi altına alınmasına İran için çok önemlidir

Musevi: Zekzaki’nin tedavi altına alınmasına İran için çok önemlidir

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, İran İslam Cumhuriyeti Nijerye İslami Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zekzaki’nin eşi ile beraber tedavi görmek üzere Hindistan’a gitmesine destek verdiğini belirterek bu durumdan duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Salı günü bu açıklamayı yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh Zekzaki ve eşinin iyileşmesini ve yeniden sağlığına kavuşmasını dileyerek şöyle dedi:

Şeyh Zekzaki’nin yurt dışına çıkması, son bir kaç yılda Nijerya İslami Hareketi ile bu ülkenin yönetimi arasındaki sorunların çözümü ve yine bu ülkede yaşayan Şia Müslümanların haklarının güvence altına alınması ve bu harekete yönelik kısıtlamaların kaldırılması ve hapisteki üyelerinin serbest bırakılması için daha iyi bir fırsat oluşturacaktır. İran İslam Cumhuriyeti de bu sürece destek verdiğini ve her türlü yardımda bulunmaya hazır olduğunu ilan ediyor.

Şeyh Zekzaki ve eşi Pazartesi günü akşam saatlerinde Nijerya’dan ayrılarak Hindistan’a gitti.

Nijerya İslami hareketi bir bildiri yayımlayarak, hareketin lideri Şeyh İbrahim Zekzaki ve eşinin tedavi görmek üzere Hindistan’a gittiğini doğruladı.

Nijerya İslami hareketi, Şeyh Zekzaki ve eşi mübarek Kurban bayramı sabahı Ebuca’da uçağa binerek Hindistan’a doğru yola koyulduğunu belirtti.

Açıklamada, Şeyh Zekzaki’nin Hindistan’a sevk edilmesi, zafer doğrultusunda ilahi vaatlerin gerçekleştiğini ortaya koyduğu vurgulandı.

Şeyh Zekzaki ve eşi 13 Aralık 2015 tarihinde Nijerya ordusunun Zaria kentindeki bir Hüseyniye’ye düzenlediği baskın sırasında gözaltına alındı. Baskın sırasında yüzlerce Nijeryalı Şii Müslüman şehit düştü.

Nijerya yüksek mahkemesi Aralık 2016’da Şeyh Zekzaki’nin derhal serbest bırakılması ve güvenlik güçleri kurumları tarafından ailesine 150 bin dolar tazminat ödenmesi yönünde bir karar aldı, ancak söz konusu kurumlar kararı uygulamadığı gibi Şeyh Zekzaki’yi de serbest bırakmadı.

Son aylarda ise Şeyh Zekzaki’nin sağlık durumu sürekli kötüye gitmeye başladı ve bu yüzden insan hakları örgütleri Nijeryalı Şii Müslümanların lideri Şeyh Zekzaki’nin serbest bırakılmasını istedi. (İslamiDavet)