Olimpiyat Oyunları’na köpek eti ticareti gölge düşürdü

Olimpiyat Oyunları’na köpek eti ticareti gölge düşürdü

Güney Kore Hükümeti Kış Olimpiyatları'nın açılışı nedeniyle restoranlarda köpek eti satışını yasakladı. Ancak bazı restoranlar satışların düşmesi nedeniyle bu karara uymadı.

2018 Kış Olimpiyatları 9-25 Şubat tarihlerinde Güney Kore’nin Pyeongchang ilçesinde gerçekleştirilecek. 16 gün boyunca 90 ülkenin en başarılı atletleri madalya için yarışacak ve tüm dünyanın gözleri Pyeongchang’da olacak. Olimpiyat şehri olabilmek için yarışmış her ülke gibi Güney Kore de bu dört senede bir düzenlenen şölenle ülkelerini dünyaya tanıtmak ve reklamlarını en iyi şekilde yapmak istiyorlar. Ancak mutfak gelenekleri önlerindeki en büyük engel. Çünkü Güney Koreliler hala köpek eti tüketiyor.

Uzak Doğu ve Kedi-Köpek Eti Ticareti

Uzak Doğu ülkelerine özgü bir gelenek olan kedi ve köpek eti tüketimi eskisine göre azalmış durumda. Çin, Kuzey Kore, Filipinler, Tayland, Laos, Vietnam ve Kamboçya’da bu hayvanlar evcil olarak kabul edilmeye başlayınca, yeni jenerasyonlar artık onları ailelerinin bir parçası olarak görüyor ve eski tutumlar değişiyor.

Ancak yine de tahmini sayılara göre senede 30 milyon kadar köpek, insan tüketimi için öldürülüyor. Bu sayının içinde köpek çiftliklerinde sefil koşullarda beslenen köpekler, çalınan evcil aile köpekleri ve sokak köpekleri de var. Yalnızca Güney Kore’de 2 milyon köpek, insan tüketimi için köpek fabrikalarında ölümü bekliyor. Her sene 1 milyon köpek kesiliyor.

Olimpiyat Oyunları’na Köpek Eti Ticareti Gölge Düşürdü

Güney Kore Hükümeti, ülkelerine akacak binlerce turiste şok yaşatmamak ve onların hışmına uğramamak için kısa vadeli bir çözüm buldu. Bu çözüm yolu; Pyeongchang’da köpek eti olan son 12 restorana Olimpiyatlar süresince köpek eti satışı yasağı getirmek. İki restoran dışında diğer 10 restoran işletmecisi bu bağlayıcılığı olmayan hükme uymamayı tercih ediyor ve satışa devam ediyor. İşletmeciler cirolarında ciddi düşüş yaşayacaklarını ve müşteri kaybedeceklerini savunuyorlar.

Aktivistler, Olimpiyatlardan önce de pek çok kez protestolara ve online imza kampanyalarına başvurmuştu. Tüm bu protestolar hükümet üzerindeki baskıyı katlayarak büyüttü. Bu süreçte hayvanseverler Kuzey Kore’nin üzerindeki büyüteci kendi davalarına dikkat çekmek için kullanmaya başladılar. Pek çok sporcu da kendi başarılarını köpeklerin davasına ses olabilmek için kullanacaklarını söylüyor. (Medyascopetv)